Opublikowany przez: Kasia P. 2018-10-13 21:33:36
Autor zdjęcia/źródło: noworodek @ unsplash
To żółtawe zabarwienie skóry, białówki oka i błon śluzowych, które pojawia się w 2-3 dobie życia dziecka wynika z dużej ilości bilirubiny (tak nazywa się owy żółty barwnik). Może to i masło maślane, ale rzeczywiście mechanizm jest prosty. Przyczyn możemy mieć kilka: nagły rozpad dużej ilości czerwonych krwinek i hemoglobiny lub zaburzenie czynności wątroby i dróg zółciowych albo substancje w melku matki, które hamują wychwyt tego barwnika. Zwykle jedna przyczyna idzie z inną w parze i jest to tak częste ponieważ dochodzi do powtarzalnego w przypadku każdego dziecka procesu. Zaraz po porodzie wiele czerwonych krwinek rozpada się i dochodzi do wymiany rodzaju hemoglobiny u dziecięcia. W bardzo krótkim czasie więc produkuje się dużo bilirubiny. Niedojrzała wątroba dziecka jeszcze nie umie barwnika wychwycić i wydalić i tak właśnie mamy do czynienia z żółtaczką u noworodka.
W przypadku żółtaczki rzadko jest się o co martwić. Zwykle mija ona po 10. dniach w przypadku dzieci urodzonych o czasie lub 14. dniach w przypadku wcześniaków. Lekarz będzie stale obserwował maluszka, dlatego możliwe że zostaniecie w szpitalu 2-3 dni dłużej. Zapewne będą także dziecku zlecone badania krwi, by stwierdzić czy stężenie bilirubiny przekracza normę, czy już nie. Po wypisie ze szpitala lekarz zaleci Wam wizytę kontrolną po 2-3 dniach w domu.
Żółtaczka u noworodka – UWAGA!
Jest kilka objawów, które bardzo rzadko się pojawiają, ale warto o nich wiedzieć, tak na wszelki wypadek. Jeśli się pojawią trzeba koniecznie pojechać z dzieckiem do szpitala:
Nasilanie się żółtaczki.
Zmiana koloru skóry dziecka z żółtopomarańczowej na żółtooliwkową.
Szarobiałe stolece i brązowy kolor moczu.
Zaburzenia zachowania u dziecka (brak aktywności, drgawki, dziwne ruchy, wiotkość mięśni, piskliwy krzyk.
Nie jest to przyjemne dla rodziców, ponieważ maluszek jest im zabierany, ale fototerapia żeby była skuteczna musi być regularna. Maluszek leży pod specjalną lampą z opaską na oczach. Promienie UV rozkładają bilirubinę w skórze, co zmniejsza jej poziom we krwi.
Na zakończenie najważniejsze! Wychodząc ze szpitala koniecznie zapytaj lekarza o szczegóły przebiegu żółtaczki u Twojego dziecka i jakiekolwiek indywidualne zalecenia. Lekarz powie Ci czy będą potrzebne badania z krwi i w jakim terminie zgłosić się na wizytę kontrolną.
ZOBACZ TAKŻE:
Noworodkowa etykieta, czyli jak zachować się podczas wizyty u nowego człowieka? >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.